FANDOM


'Historia bydgoskiej barki holowanej ELLA- Ż-6004 rok budowy 1929'


Armatorem i opiekunem tej ostatniej najstarszej barki w Bydgoszczy jest Stowarzyszenie-Bydgoski Klub Motorowodny MORS.

Barka cumuje na torze regatowym w Brdyujściu i jest drugim najstarszym pływającym obiektem Bydgoskiego Węzła Wodnego.


Właścicielem barki był szyper z Bydgoszczy Stanisław Czarnecki

Dane techniczne:

Miejsce budowy : Stocznia Sthal Werke Danzing

Rok budowy : 1929

Długość : 57,60 m

Szerokość : 8,22 m

Zanurzenie max : 2,00 m

Nośność : 731 T

Załoga 3 osoby : szyper,bosman,marynarz

W początkowym okresie swej służby przypadającym na drugą połowę 20-lecia międzywojennego ELLA zasilając flotę największych tego typu statków na Wiśle, przewoziła towary frachtowe, zawijając głównie do portów położonych nad brzegami Królowej Polskich Rzek.

Ostatnim portem z czasów II wojny światowej był Landsberg ( Gorzów Wielkopolski ).Na mocy dekretu z 7marca 1945r barka przeszła pod przymusowy zarząd państwowy i pływała po rz. Odrze. W roku 1955 ELLA wraca na rz.Wisłę i otrzymuje numer Ż-6004.

Pod koniec lat 50-tych prawowity właściciel, szyper Stanisław Czarnecki osiąga wiek emerytalny, opuszcza swoją barkę i przenosi się do Tczewa. Dowództwo nad barką ELLA przejmuje bratanek żony Stanisława Czarneckiego, szyper Henryk Burnicki późniejszy kpt. statku pasażerskiego m/s Wodnik który pływał po Wiśle w Toruniu. Przez ostatnie lata służby do momentu wycofania w 1978r z eksploatacji barką dowodził szyper Jan Pawlak .

W okresie swojej świetności ELLA przewoziła między innymi: cukier, zboże,drewno, sodę na trasie Bydgoszcz-Gdańsk z wyjściem na Zatokę Gdańską do portu Gdynia. Po odstawieniu w porcie bydgoskim , wszystko wskazywało na to, że barka Ż-6004 ELLA podzieli los większości barek bez własnego napędu P.P Żegluga Bydgoska i zostanie pocięta na żyletki.

Los uśmiecha się do niej w listopadzie 1979r. Po kilku miesięcznych staraniach i uzyskaniu zgody przez Zjednoczenie Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu barkę od Żeglugi Bydgoskiej odkupuje Bydgoski Klub Motorowodny MORS.

Prace remontowe i eksploatacyjne czyniące z niej przystań dla łodzi motorowych i hangar pływajacy kończą się w kwietniu 1980r.W maju 1980r barka ELLA zostaje przeholowana na miejsce swojego postoju na Tor Regatowy w Brdyujściu.